Kozmetik satışı öncesi ‘Toksik Güvenlik Raporu’ hazırlanacak

ANKARA – Sağlık Bakanlığı, kozmetik ürünlerin içeriğindeki ‘toksikolojik zehir’ tespiti için önemli bir çalışmayı hayata geçiriyor. Kuaför salonlarının kullandığı kozmetik ürünlerinde Avrupa Birliği yasalarına uyumlu kozmetik ürünlerde güvenlik değerlendirmesini toksikoloji uzmanları yapacak.

trabzon bayan kuaförleri

trabzon bayan kuaförleri

Günlük hayatta hemen herkesin sıklıkla kullandığı şampuandan deodoranta, diş macunundan parfüme kadar piyasaya sunulacak tüm kozmetiklerin sağlığa zararlı olmadığını, güvenli olduğunu kanıtlayan ‘Kozmetik Güvenlilik Raporu’ hazırlanacak. Kozmetik ürün için piyasaya sürülmeden önce bu raporlar kapsamında içeriğindeki değerler standartlara uygun olmayan ürünlerin satışı yasaklanacak.

Kozmetik sektörü sabunlar, diş macunları, ıslak mendiller, tıraş köpükleri, bebek ve anne temizlik ve bakım ürünleri, güneşten koruyucu kremler, saç boyaları, parfüm ve makyaj ürünleri, cilt ve vücut bakım ürünleri, masaj yağları, parfüm salan tişörtler, kozmetik bakım yapan eldivenler, çoraplar olmak üzere uzadıkça uzayan ve her gün yenileri eklenen ve 300 bini aşan çeşidiyle dev bir sektör. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ‘Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesine İlişkin Kılavuz’ hazırladı. Bu kılavuz kapsamında artık kuaförlerden  ürünün tüm özelliklerinin yer aldığı ‘toksikoloji belgesi’ istenecek. Kozmetik ürünlerini içeriğinde yer alan tüm toksikolojik (zehir) maddeleri belgede yer alacak. Kozmetiklerin güvenle kullanabilirliğini kanıtlayan Kozmetik Güvenlilik Raporu her kozmetik ürün için piyasaya sürülmeden önce hazırlanacak. Bakanlık, Avrupa Birliği standartlarınca ve sağlık açısından belirlenen limitlerin üzerinde madde tespit edilen ürünlerin satışını yasaklayacak.

Kozmetik ürünlerin ani etkileri (tahriş gibi) ve olası uzun dönem etkileri ve insan ömrü boyunca yaygın biçimde kullanıldıkları da dikkate alınarak piyasaya arz edilmeden ‘güvenlik sorumlusu’ tarafından güvenlik değerlendirmesi yapılacak. Bu değerlendirmeye ilişkin bilgi, belge ve raporlar ürün bilgi doyası içerisinde ‘Güvenlik Değerlendirmesi’ başlığı altında dosyalanacak. Değerlendirme raporunda kozmetik ürünün bileşenleri, toksikolojik karakteri, kimyasal yapısı ve maruz kalma seviyeleri, ürünün kullanımına sunulduğu hedef kitlenin veya ürünün uygulanacağı bölgenin belirgin maruz kalma özellikleri yer alacak. Bu değerlendirmeler eczacılık, veterinerlik, biyoloji, kimya, biyokimya, toksikoloji, mikrobiyoloji, dermatoloji, tıp veya eşdeğer bir bilim dalında diploma sahibi ve yeterli tecrübeyi yetkili kişiler tarafından yapılacak. Kozmetik ürün tüketiciye sunulduktan sonra ve kullanım sırasında da güvenliği izlenecek. Kozmetik ürünün kullanımı sonucunda ortaya çıkabilecek istenmeyen etkilerin raporlanarak ürün bilgi dosyasında yer alacak.

trabzon kuaför

trabzon kuaför

Ürün bilgi dosyasında ‘Kozmetik Ürün Güvenlik Bilgileri’ başlığı altında kimyasal tanımı, kimyasal adı, kullanım amacı, parfüm ve aromatik bileşenlerin adı, kod numarası ve tedarikçinin kimliği yer alacak. Ürünün niteliğine ve teknolojisine göre renk, koku, görünüm, pH, yoğunluk, viskosite gibi spesifikasyonları, kabul kriterleri ve test metodları tablo halinde verilecek.

daha fazla ve yeni haber için trabzonkuafor sitemizi takip etmeye devam edin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: