İŞKUR eğitimleriyle hem işveren hem işsiz kazanıyor

kuaför

kuaför

MC: Kesinlikle, eğitimler özellikle yetişmiş eleman eksikliği olan alanlarda veriliyor. Estetisyenden gişe memuruna, bordrocudan çağrı merkezi elemanına kadar her meslekten ve sektörden eleman yetiştiriyoruz. Hangi alanlarda daha çok mesleki eğitim veriyorsunuz diyecek olursanız, İstanbul’da ağırlıklı olarak hizmet sektörü. İşgücümüzün %59-60’ı hizmet sektöründe çalışıyor. Biz de eğitimlerimizin çoğunu hizmet sektörüne yönelik düzenliyoruz. Sanayi sektöründe çalışanların oranı İstanbul’ da yaklaşık %32, buna paralel olarak eğitimlerimizin aşağı yukarı %30-32’lik dilimi sanayi sektörüne yönelik.

Hizmet sektöründe belli meslekler ön plana çıkıyor. Örneğin, İstanbul alışveriş merkezlerinin çok yoğun olduğu bir şehir. Dolayısıyla, satış elemanı, tezgahtar gibi görevlerde bulunan çalışanlar güzellik sektörüyle yakından ilgileniyor ve güzellik merkezlerinde, kuaförlerde veya cilt bakımı merkezlerinde çalışabilmek için bu alanda kurslara katılmak istiyorlar.

Ayrıca, ticaretle, girişimcilikle ilgili eğitimler programlarımızın büyük bir ağırlığını oluşturuyor. Datassist firması ile gerçekleştirdiğimiz bordrolama eğitimi Türkiye’de bir ilkti, şimdiye kadar ülkemizde bordro alanında böyle kapsamlı bir eğitim yapılmamıştı. Datassist’in MEB’e onaylattığı eğitim programı çerçevesinde bordro elemanı yetiştirmeye devam ediyoruz.

DY: Bordro ve özlük işleri alanında verilen eğitim nasıl ortaya çıktı?

MC: Daha önce beraber çalıştığımız sektörlerden bu alanda bir eğitim talebi mevcut değildi. Datassist’in Satış Müdürü Öznur Yamaç bizimle görüştü ve eğitimin amacını ve içeriğini anlattı. Hedefini, ‘Eğitimle kalifiye bordro elemanı yetiştireceğiz ve eğitimi tamamlayanların en az %50’sini işe yerleştireceğiz’ diye özetledi. Bizim için %50 işe yerleştireceğiz dediğinde iş bitmiştir!

Programınızı getirin kapsam içinde ne yapılması gerekiyorsa yapalım ve hizmet alımına geçelim dedik. Datassist, hemen MEB ağırlıklı programı ayarladı. Biz de burada bizim mevzuatımız gereği yapılması gerekenleri hızla çözerek programı uygulamaya koyduk. Mezun olanlardan bazılarını da Datassist kendi bünyesinde istihdam etti. Bu güzel bir olay, önemli olan işsiz olan veya okuldan yeni mezun olup ne tür bir işte çalışacağını bilemeyen gençlerimizi bu tür eğitimlerle meslek sahibi yapmak ve işgücüne katılmalarını sağlamak. Datassist buna ışık tuttu, teşekkür ediyorum kendilerine.

Güncel Kuaför haberleriyle karşınızda olmaya devam edeceğiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: